GÜLHASEĞİTİM SEFERBERLİĞİNİN ÇALIŞMA PROĞRAMI

2020-02-13

GÜLHASEĞİTİM SEFERBERLİĞİNİN ÇALIŞMA PROĞRAMI
1.yıl tanıtım toplantımıza hoş geldiniz, kıymetli kardeşlerimiz. Geçmiş yıllarda mahallemizde uyguladığımız ve web sitemizde yayınladığımız Gülhaseğitim Seferberliği bu yıl 2020 de ilk olarak İlimiz ve Ülkemiz genelinde yayınlanacaktır.

Dünya İnsanlarının yarısından fazlası Allah'a inanıyor. Biz bu şeffaf eğitimle İlimiz Ülkemiz ve Dünyamızdaki inanan insanlara hitap ederek madden ve manen kalkınmasına katkıda bulunacağız. Bu eğitimle her insan, huzur ve mutluluğu için, ihtiyacı olan kişilik, sağlık, ve başarı değerlerini yükselecek, kişi bulunduğu halden, daha iyi bir hele gelecektir.

Katılımcının kişilik, sağlık başarı değerleri yükselince, yaşam kalitesi de yükselecektir. O nedenle günümüzü ve geleceğimizi, en güzel şekilde yaşamak için, dünyada ilk kez uygulanacak olan, Gülhaseğitim Seferberliği ile değişime, kendimizden başlayalım. Kendimizi olumlu yönde geliştireceğimiz konular aşağıdaki gibidir.

Kişilik eğitiminde işleyeceğimiz inanç ve ahlak, insanı insan yapan değerlerimizdir. Dünyada bu değerleri örnek alarak yaşayan Aşık Yunus Emre, Mevlana Celalettini Rumi gibi insanları örnek almaktır. Bu eğitimle değerlerimizi bir kat daha yükselterek Yaratanımıza, kendimize ailemize ve topluma karşı görev ve sorumluluklarımızı öğrenip bilinçli yaşadığımızda, çevremizle olan ilişkilerimiz, hayatımız güzelleşecektir. Bu vesile ile Dünyanın daha yaşanılır bir yer olmasına katkıda bulunacağız.

Sağlık eğitiminin başında akıl sağlığı, sağlığın temelini oluşturmaktadır. Bu konuda herkesin bilinçlenmesi, her insanın kendini bilmesi nasıl bir psikolojiye sahip olduğunu anlaması gerekmektedir. Bağımlılıktan kendimi, ailemi ve çevremi nasıl korurum diye düşünmeli, tehlike gelmeden önlem almalıdır. Bağımlı bireyler, bağımlılıktan nasıl kurtulacaklarını öğreneceklerdir. İnsan kendi psikolojisini sorgulayıp tanımalı ki, sürekli hata yaparak, hatayı da karşıda bulup, dostlarını hatta ailesin kaybederek, sorunlar yaşamasın ve depresyonlara düşmesin.

Başarı eğitimi denince akla ilk olarak zaman yönetimi ve iletişim gelmektedir. Zamanı iyi değerlendiren, zamanı yöneten bireyler her zaman başarının zirvesindedir. Zamanı kazanan, hayatı kazanmış demektir. Bilge kişiler “Boşa geçen saniyeleri, dünyanın bütün hazineleri geri getiremez” diye buyurmaktadırlar. Doğru iletişimde en az zaman yönetimi gibi önemli bir konumdadır. İletişim çağında olmamıza rağmen, anlayış, em-pati eksikliğinden dolayı, iletişim zayıflamaktadır. Bu eğitimden amaç, iletişimi engelleyen sorunların kalkmasına, anlaşma yollarının açılmasına, kavga ve savaş yollarının kapanmasına katkıda bulunmaktır.

1.GÜLHASEĞİTİM SEFERBERLĞİ KONUSUNDA SORULAR VE CEVAPLARI.
Eğitime kimler katkı verecek: Kişilik, sağlık ve başarı konularda bilinçli, sürekli kendini geliştiren gurubumuzun onayını alan her insan, yazılım sunum ve yorumlarda bulunabilecektir. Yazı metni 12 puntoluk yazılarla ortalama 3 sayfa civarında yazılı sesli veya görüntülü olacaktır. Veya daha önce televizyon ve Youtube’da yayınlanan, konumuzla ilgili uzmanların çalışmalarından da yararlanılacaktır.

Katılımcılar okuyarak yada dinleyerek Gülhaseğitm seferberliğine katılacak, kısa telkin bilgilerinin çıktısını alıp, göreceği uygun yerlere monte ederek, sabah akşam ve başka muhtelif zamanlarda 21 gün okunacak, her gün tekrar edilen bilgiler, yaşam tarzı olacaktır
Gülhaseğitime katılım ücretsiz olacaktır, 10 şubat 2020 de form doldurarak eğitime giriş yapılır. 21 Mart 2020 tarihinde de Gülhaseğitim Seferberliği başlar, yazılı, sesli veya video olarak, haftada bir gün bir konu telkin ve yorumlar eklenerek yayınlanır. 1 ay kişilik, 1ay sağlık, 1ay başarı olarak değişimli olarak,9 ayda tamamlanır. Eğitime kayıt olan katılımcılar yıl sonunda İnternet'ten imtihana da girecek, başarılı olanlara Gülhaseğitime katılım belgesi verilecektir. Bu belge iş bulmada, evlenmekte, tercih sebebi olacak, hayatımıza değer katacaktır.

SON OLARAK
Gülhaseğitim Seferberliği ömür boyu kişilik, sağlık, başarı konulu ara başlıklarda gelişerek yayınlanacak, beraberinde destek eğitimlerle, hikaye, film, tiyatro gibi çalışmalarla yürütülecek, daha sonra bireysel destek için, eğitim kliniği hayata girecektir. Amaç daha yaşanılır bir dünya daha mutlu insanlardır. İlginiz, desteğiniz, gelişiminiz, başarılarınız bizim için çok önemli, biz sizin ve insanlık aleminin iyiliği için varız, çalışmalarımızı takip edip ve toplumun iyiliği, huzuru için çevrenizi bu bilgilerden haberdar edin kıymetli takipçilerimiz.
Selam ve saygılarımla, yazan ve sunan Güzel Hasletler Eğitim Derneği Başkanı
Raziye Ünal.

GÜLHASEĞİTİM SEFERBERLĞİ HANGİ SORULARA CEVAP VERECEK
Kişilik eğitiminde Allah'ın varlığını nasıl anlarım? Dürüst, duyarlı ve güvenilir olmak için neler yapmalıyım? Yaratanıma karşı görevlerim nelerdir? Yaşadığımız dünyada göremediğimiz varlıklar nelerdir? Yanlışlarımı, hatalarımı nasıl anlarım? Özgürlük sınırlarına nasıl dikkat ederim? İnsanlara karşı neden sevgi saygı merhamet duymam gerekiyor? Arkadaş akraba ve komşulukların önemi nedir? Başka inanışlara sahip olanlara nasıl davranırım? Affetmek ve hoş görmek neden bu kadar önemli? İnsanlara ve varlık alemine karşı görevlerim nelerdir? Olaylara objektif bakıp, Adaletli davranıyor muyum?

Aile içinde yaşanan psikolojik sorunlar ve çözümleri nelerdir? Kişilik bozuklukları nasıl anlaşılır ve tedavi edilir? Hastalık hastası nasıl anlaşılır, yaşadığı sorunlar nelerdir? Hastalığını kabul etmeyen tedavi olmayan kişi nasıl farkın dalık kazanır? İnsanların kusurları özel hayatı araştırılır mı? Psikolojimizi nasıl yükseltiriz? Gibi sorularına cevap bulacağız.
Kendimizi bağımlılıklardan nasıl koruruz? Ailemizi ve çocuklarımızı bağımlılıktan nasıl koruruz? Bağımlı olduğumuzu nasıl anlarız? Sigara bağımlığından nasıl kurtuluruz? Alkol bağımlılığı nasıl olur, bireyler nasıl kurtulur? Madde bağımlılığında nasıl farkın-dalık kazandırılır ve kurtuluşa vesile olabiliriz?

İletişimlerde duyarlı ve anlayışlı em-patik olmanın önemi nedir? İletişimi engelleyen ve iletişimi iyileştiren etkenler nelerdir? İletişimde olumlu ve olumsuz davranışlar nelerdir? Sevgi saygının iletişime etkileri nelerdir? Arkadaşlıkta, komşulukta ve akrabalıkta iletişimin önemi nedir, iletişimsizlik, insanları birbirinden nasıl koparır? Ön-yargılı davranmanın, iletişime verdiği zararlar nelerdir? Gibi sorulara bu eğitimle cevap bulunabiliriz.
Zaman nedir neden bu kadar önemlidir? Zamanı nasıl yönetiriz, zaman yönetme teknikleri nelerdir? Zaman yönetimi neden bu kadar önemlidir, boşa geçmesinde ne sakınca olabilir? Dakik olmanın, randevulara zamanında gitmenin hayatımıza kattığı değerler nelerdir? Nasıl etkili bir zaman yönetimine sahip oluruz? Zamanla ilgili güzel sözler nelerdir?

EĞİTİM KONULARIMIZ
Önümüzdeki 2020 yılı eğitim konularımız 1-doğru inanç güzel ahlak, 2-zararlı alışkanlıklar ve psikoloji, 3- zaman yönetimi ve iletişim konuları yer alacaktır.

Ömür boyu Gülhaseğitim Seferberliği, gelecek yıllarda nasıl çalışacak:
Önümüzdeki yıllarda da ömür boyu kişilik, sağlık, başarı konulu ana başlıklarda ama, ayrı ara başlıklarda eğitim verilecektir. Çünkü ana başlıkların altında, 16 ara başlıklar bulunmaktadır.
Kişilik: 1-Doğru inanç, 2- güzel ahlak, 3- aile eğitimi, 4- çocuk eğitimi
Sağlık: 1-Koruyucu hekimlik ve sağlıklı beslenme, 2- zararlı alışkanlıklar ve psikoloji, 3- şifalı bitkiler, 4- spor ve egzersizler.
Başarı: 1-Zaman yönetimi, 2- güzel alışkanlıklar, 3- iletişim, 4- mesleğin püf noktaları ve rol modeller.