Biz yaratılanı Yaratandan dolayı seven, inanç ve etik değerlerimizi, öz kültürümüzü koruyarak, toplumu madden ve manen kalkınması için, zararlı alışkanlıklarla mücadele vererek, Bütün bu konuları içine alan Kişilik, Sağlık, Başarı dallarında eğitim seferberliği yapma çalışmaları içinde olan, bütün güzellikleri kendine şiar edinen bir gurup olan, GÜZEL HASLETLER EĞİTİM DERNEĞİYİZ.
Kıymetli okuyucularımız
Kuruluş nedeni ve aktivitelerimiz.
Derneğimiz 12-02-2007 yılında, Merkezi Kırıkkale’de kurulmuştur. Amacı 23 yıllık uzun bir Yeşilay Çalışmalarından sonra Merhum Genel Başkanımız Selahattin Kaptanağası’nın bir arzusunu gerçekleştirmekti. Arzusu gelecek nesillerin zararlı alışkanlıklardan korunup kurtulması için bu Yeşilay bilgilerinden okullarda öğrencilerin faydalanması idi.
Bunun için hazırladığımız bir projeyi hayata geçirmek için, dernek kurmaya karar verdik. Hedefimize ulaşabilmek için projemizi defalarca güncelledik. Uygulama çalışmaları sürdürdük.
Güzel alışkanlıklar kazanma konulu kurslar açıp, sağlıklı beslenme spor gibi etkinlikler, eğitim seferberliği çalışmaları yürüttük. Şiir Hikaye makale çalışmalarımızla bakış açımızı belirledik. Maddi imkânsızlıklar nedeni ile istediğimiz hedeflere ulaşama sakta rotamız bellidir.
Yanlış bilgilenme sonucu projemizi hiçbir hibe veren kuruma göndermemiştik. Bu gün doğru bilgilenme neticesinde önümüze konan engelleri aşma ve Gülhas Eğitim Seferberliği isimli projemizi içişleri bakanlığına gönderebilme çalışmaları içindeyiz.
Konumuz:
Son yüzyılda, kültür erozyonunun etkisi ile toplumun kişilik değerlerinde çok hızlı düşüş yaşanmaktadır. Bu nedenle inanç ve ahlaki değerlerin, görev ve sorumluluk anlayışının azalması ile aile ve çocuk sorunları, şiddet ve boşanmalar gittikçe artmaktadır. O ortamda bütün bu olumsuzlukları görerek öğrenen çocuklar, sorunlu bir nesil olarak, yetişmektedir. Kişilik sorunları, sağlık ve başarı sorunlarını da tetiklemektedir.
Bütün bu sorunların çözümüne katkı sağlayarak, Birlik beraberlik, sevgi saygı değerlerini yükselterek, madden ve manen kalkınmasına katkıda bulunmak, Akıl, inanç, etik, ilim, bilim, değerleri içinde, Kişilik, Sağlık, Başarı konulu, Eğitim Seferberliği yapmaktır.
Eğitim Seferberliğinden amaç, Kişilik değerlerini yükselterek görev ve sorumlulukları hatırlatarak, sorunların çözümüne, ömür boyu katkıda bulunmaktır.
Bu projeyi önümüzdeki yıl ilimizde, illerimizde ve Avrupa birliği projesi ile Avrupa illerinde da yaymak istememizde ki amaç, kişilikli sağlıklı başarılı insanların artması ile dünyanın yaşanılır bir yer olmasına katkıda bulunabilmektir.
Eğitim Seferberliği konularımız:
Kişilik eğitimi: Olabildiğince etik ve inanç değerleri yükselmiş, görev ve sorumluluk bilincinde, aile ve çocuk eğitimi konusunda bilinçlenen, kişilerin artması ile mutlu ailelerde, mutlu nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmaktır.
Sağlık eğitimi: Daha sağlıklı bireylerin artması için, koruyucu hekimlik bilgilerini öğrenmek, zararlı alışkanlıklardan korunup, kurtulmak, şifalı bitkileri tanımak ve yararlanmak, spor ve egzersizlerle daha esnek bir yapıya sahip olmaktır.
Başarı eğitimi: Çalışmayı daha da, çok seven, güzel alışkanlıklar kazanan, Aile toplum ve doğa ile doğru iletişimler kuran, mesleğinin püf noktalarını, örnek insanları gelecek nesillere aktaran başarılarını kat, kat katlayan güçlü bireyler olmaya katkıda bulunmaktır.
Sonuç olarak amacımız:
Bu eğitim seferberliğini sürdürürken, Aynı zamanda stüdyosu, çalışma odaları ve eğitim salonu olan bir eğitim binası ile bir eğitim kliniği yaptırarak bireyleri zararlı alışkanlıklardan kurtarmak, güzel alışkanlıklar kazandırmak için örnek çalışmaları sürdürmektir.
Allah kısmet ederse bu yıl 3/2/2018 yılında Güzel Hasletler Eğitim seferberliği projemizi güncelleyip ortak ve iştirakçi bularak, hibe verecek kurumlara sunma çalışmaları içindeyiz.
Selam ve Saygılarımla
Güzel Hasletler Eğitim Derneği Başkanı Raziye Ünal

BAŞKANIN BİYOGRAFİSİ ve AKTİVİTELERİ
1955 yılı Ankara doğumlu, Kırıkkale’de yetişti sosyal aktivitelerle dolu çocukluk döneminde Yeşil-ay, Kızılay, tiyatro ve folklor aktiviteleri ile dolu çocukluk yılları yaşadı. Şiir yazma ve resim yapma yeteneklerinden dolayı adı: Şair Raziye, Ressam Raziye idi. Bayramlarda kendi yazdığı şiirlerini okur, her çizdiği resim panoya asılırdı. Adaletli kişiliğinden dolayı babası, adını “Sulh Hakimi” koymuş, “Sulh Hakimi” diye severdi. İstediği halde imkansızlıklardan dolayı okullara gönderilmedi.

Kuran okuma eğitimi, aşık yunusun bütün şiirlerini kuran açıklamasını 1969 yılında, bir yıl süreli gezici dikiş nakış kursunu1970 yıllarında başarı ile tamamladı. 1974 yılında evlendi. Evli ve 5 çocuklu bir ev hanımı iken, Halk eğitimde öğretmenlik yapmak için ortaokulu 7 yıllık Mesleki eğitim merkezini dışarıdan bitirdi. (29-02-1992)

1986 yılında Yeşilay camiasının kurulmasında öncülük yaparak. 2yıl Yönetimde 21 yıl üye oldu. Aylık Yeşil-ay dergilerini, 6 yıl Kadın ve aile dergisi, 2 yılda İslam dergisi, başarı yayınlarını, şifalı bitkiler kitabı, Tıbbın Nebevi, İslam ilmihali tenbihül-gafilin, Bustanül-Arifin gibi ünlü kitapların setlerini okuyup faydalandı. Zararlı alışkanlıkları her yönü ile tanırken, öz kültürün önemini kavrayarak, zararlı kültürün bir milletin geleceğini nasıl mahvedebildiğini öğrenmiş oldu. Öğrendiği bu ilimlerden, başkalarının da faydalanması için, ilimizin yerel radyosu Anadolu Fm. de Üç yıl Yeşilay’dan esintiler isimli programı hazırlayıp, çocukları ile birlikte sunum yaptı.

Çalışma hayatında ev hanımlığı, çocuk yetiştirmek, sürekli davam ederken, yazı çalışmaları ve usta öğretici bayan terziliği, zaman, zaman yer değiştirmiştir. Belediyenin açtığı dikiş atölyesinde, 3 yıl Yönetici olarak, bir yıl da, “Şahika” ismini verip açtığı özel dikiş atölyesinde çalışırken, aynı zamanda hanımların el emeklerini satarak, onlara destek olmaya çalıştı.

2002 yılında İnsanlığı Sigaradan Kurtarma ve Huzur Operasyonu isimli kitabı, Sanayi ticaret odasının desteği ile yayınlandı. Kendi adına Web site kurarak insanlara zararlı alışkanlıkları bırakma konusunda isteyenlere yardımcı oldu, pozitif destek verdi

Sanayi ticaret il müdürlüğünün proje yarışmasına katılarak Güzel Hasletler, Eğitim Seferberliği projesini yazdı. Bu projeyi uygulamak için 07-02-2007 tarihinde Güzel Hasletler Eğitim Derneğini kurdu. Piyes, hikaye, şiir ve makale çalışmalarına devam etti. Henüz yayınlamadığı “Mutlu Aile” “Al sende yak” “Candan geçtim, Vatan Sağ olsun.” isimli eğitici senaryoyu projelerinde kullanmak için bekletmektedir.

06-05-2008 tarihinden (www.gulhasegitim.com) Web Sitesini kurdurdu. Burada dernek özel çalışmaları yayınlanmaktadır. Sigara bırakma, sağlıklı beslenme ve kilo verme konularında araştırmalar yaparak. Bu konularda halkın faydalanacağı form ve Sağlıklı gıdalarla beslenerek, kilo verme telkinleri hazırladı. Bu eğitimle 85 kilodan, 70 kiloya inmiştir. Bu alanda kendini ispatlayacak diplomaya sahip olmadığı için, çalışmalarını ön plana çıkartamamış, hedefe ulaşamamıştır.

Tütün kontrol kurulu ve sosyal yardımlaşma vakfında mütevelli üyesi görevlerinde bulundu.
2011 İlimiz Kurumları ile Toplumu akıl bilim inanç yolu ile, madden ve manen kalkındırma 1. deneme Eğitim seferberliği bir yıl sürdü çalışmalarında yeterli katılım ve başarı sağlanamadı final yarışmalarla ve katılımcılara hediyelerle kapandı. Her yıl proje yazmasına rağmen projelerinde başarılı olamadı ama yılmadı, doğru yoldaydı mutlaka başaracaktı. Eğitim seferberliği projesini güncelleyerek her yıl, yeni çalışmaları içine girdi. Amacı İlimiz, Ülkemiz ve Dünyamızı aydınlatmaya yönelik, Gülhaseğitim seferberliği çalışması yaparak, kişilik, sağlık, başarı değerlerini yükselterek, dünyanın huzurla yaşanır bir yer olmasına katkıda bulunmaktır.
Raziye Ünal.