Biz yaratılanı Yaratandan dolayı seven, inanç ve etik değerlerimizi, öz kültürümüzü koruyarak, toplumu madden ve manen kalkınması için, zararlı alışkanlıklarla mücadele vererek, Bütün bu konuları içine alan Kişilik, Sağlık, Başarı dallarında eğitim seferberliği yapma çalışmaları içinde olan, bütün güzellikleri kendine şiar edinen bir gurup olan, GÜZEL HASLETLER EĞİTİM DERNEĞİYİZ.

Derneğin kuruluş nedeni ve aktivitelerimiz.
Derneğimiz 12-02-2007 yılında, Merkezi Kırıkkale’de kurulmuştur. Amacı 23 yıllık uzun bir Yeşilay Çalışmalarından sonra Merhum Genel Başkanımız Selahattin Kaptanağası’nın bir arzusunu gerçekleştirmekti. Arzusu gelecek nesillerin zararlı alışkanlıklardan korunup kurtulması için bu Yeşilay bilgilerinden okullarda öğrencilerin faydalanması idi.
Bunun için hazırladığımız bir projeyi hayata geçirmek için, dernek kurmaya karar verdik. Hedefimize ulaşabilmek için projemizi defalarca güncelledik. Uygulama çalışmaları sürdürdük.
Güzel alışkanlıklar kazanma konulu kurslar açıp, sağlıklı beslenme spor gibi etkinlikler, eğitim seferberliği çalışmaları yürüttük.
Konumuz:
Son yüzyılda, kültür erozyonunun etkisi ile toplumun kişilik değerlerinde çok hızlı düşüş yaşanmaktadır. Bu nedenle inanç ve ahlaki değerlerin, görev ve sorumluluk anlayışının azalması ile aile ve çocuk sorunları, şiddet ve boşanmalar gittikçe artmaktadır. O ortamda bütün bu olumsuzlukları görerek öğrenen çocuklar, sorunlu bir nesil olarak, yetişmektedir. Kişilik sorunları, sağlık ve başarı sorunlarını da tetiklemektedir.
Bütün bu sorunların çözümüne katkı sağlayarak, Birlik beraberlik, sevgi saygı değerlerini yükselterek, madden ve manen kalkınmasına katkıda bulunmak, Akıl, inanç, etik, ilim, bilim, değerleri içinde, Kişilik, Sağlık, Başarı konulu, eğitim seferberliği yapmaktır.

Eğitim Seferberliği konularımız:

Kişilik eğitimi: Olabildiğince etik ve inanç değerleri yükselmiş, görev ve sorumluluk bilincinde, aile ve çocuk eğitimi konusunda bilinçlenen, kişilerin artması ile mutlu ailelerde, mutlu nesiller yetiştirmeye katkıda bulunmaktır.

Sağlık eğitimi: Daha sağlıklı bireylerin artması için, koruyucu hekimlik bilgilerini öğrenmek, zararlı alışkanlıklardan korunup, kurtulmak, şifalı bitkileri tanımak ve yararlanmak, spor ve egzersizlerle daha esnek bir yapıya sahip olmaktır.

Başarı eğitimi: Çalışmayı daha da, çok seven, güzel alışkanlıklar kazanan, Aile toplum ve doğa ile doğru iletişimler kuran, mesleğinin püf noktalarını, örnek insanları gelecek nesillere aktaran başarılarını kat, kat katlayan güçlü bireyler olmaya katkıda bulunmaktır.

Sonuç olarak :
Bir eğitim binası ve bir eğitim kliniği yaptırmak amacındayız.
Eğitim binasında sürekli yayın yapan bir yayın organı olarak, dünyanın yaşanılır bir yer olmasına katkıda bulunmaktır.
Eğitim Kliniğinde, psikoloji ve psikiyatri uzmanlarının, bağımlılık terapi ve yaşam koçu uzmanlarının desteği ile bireyleri zararlı alışkanlıklardan kurtarmak, güzel alışkanlıklar kazandırmak, insanların hayallerini hedefe ulaştıracak örnek çalışmalar sürdürmektir.
Selam ve Saygılarımla
Güzel Hasletler Eğitim Derneği Başkanı Raziye Ünal

BAŞKANIN KISA HAYAT HİKAYESİ
Raziye Ünal 1955 yılı Ankara doğumluyum, hayatım Kırıkkale’de sosyal aktivitelerle geçti. 9 yaşımda şiir yazma İlkokuldan sonra. Kuran ilmi(1969), dikiş nakış kursuna, (1970-1971) yıllarında katıldık. (1974) yılında evlendim, 21 yaşında yerel gazetelerde makaleler yazmaya başladım. 1986 yılında Yeşilay şubesi kurucu üyesi ve başkanlık görevlerine 23 yıl devam ettik.

Kişiliğimize katkıda bulunan Yeşil-ay dergilerini 23 yıl, Kadın ve aile dergisi 3 yıl, İslam dergisi 2 yıl düzenli okuduk. Ayrıca, başarı yayınlarını, şifalı bitkileri, Tıbbın Nebeviyi, hadis, ilmihali, Aşık Yunus Emren'in şiirlerini, tenbihül-gafilin, Bustanül-Arifin gibi ünlü kitap setlerini tekrarlayarak okuduk.

Yerel Radyo olan Anadolu Fm. de 3 yıl, Yeşilay’dan esintiler isimli haftalık sunumlar yaptık. 7 yıllık Mesleki eğitim merkezini dışarıdan bitirdik. Ev hanımlığı, eş, annelik görevleri devam ederken, bazen yazı ve mesleki çalışmaları yer değiştirmiştir. 2002 yılında İnsanlığı Sigaradan Kurtarma ve Huzur Operasyonu isimli kitabı yayınladık.

07-02-2007 tarihinde Güzel Hasletler Eğitim Derneğini kurduk, başkanlığını yapıyoruz. Piyes, hikaye, senaryo şiir ve makalelerinin sadece bir kısmı internette yayınlanmaktadır. Tütün kontrol kurulu ve sosyal yardımlaşma vakfında mütevelli üyesi olarak görev yaptık. Yazdığımız Çocuk eğitimi, ergen eğitimi, Toplu sigara bırakma, Mutlu Aile ve GülhasEğitim Seferberliği projelerini değerlendireceğiz. Bu arada beş sevgili evladımızı yetiştirdik.

Genel olarak Kişilik, sağlık, başarı konularında kendimizi geliştirdik. 2018 yılında, "Yaşam Koçluğu" 2019 yılında "Bağımlılık Terapi" eğitimine katılarak sertifikamızı almış bulunmakta, Dernek olarak "Görmem İçin Sen Varsın" projesini yürütmekteyiz.