DÜŞÜNELİM!!!!!!!!!

2022-12-13

DÜŞÜNELİM!!!!!!!!!
Allah her renkte, her çeşit, birbirinden farklı insanı kendi ruhundan üfleyerek yaratacak, Aynı şekilde hayvanları bitkileri böcekleri, okyanusları içindeki sayısız varlıkları, gökyüzünü güneş ay ve bütün gezegenleri, ayrıca gözümüzün görmediği melekleri, cinleri şeytanları, onun tabiri ile 18 bin alemi yaratacak, hepsine ayrı görevler verecek ve her şeyi en mükemmel şekilde yaratmaya devam edecek, hesap gününü, ahreti, cennet ve cehennemi yaratacak, sonra bu kadar mükemmel âlemi başıboş bırakıp, ben sizi yarattım ne yaparsanız yapın! mı diyecek onları yönetmekten aciz mi kalacaktı?

Dünyanın düzeni için halife olarak ilan ettiği insanın Yaratıcısına, kendine, ailesine çevresine ve bütün varlıklara, nasıl davranacağı, saygıda bulunulacağı, adaletli merhametli vs. konularda yol göstermekte aciz mi kalacaktı?

Yoksa dünyayı emrine verdiği insana ben sana bu dünyanı ve bunun yanında ahretini kazanman için, başkalarının haklarına saygılı olmanı, tavsiye ettiğim dosdoğru yoldan gitmeni emrediyorum diyerek, insanları uyaran kitaplar mı gönderecekti?

Her insanı ayrı özellikte, kendi nurundan yaratan yüce Allah, bizi bizden iyi biliyor, o nedenle kötü huylara kapılmamamız, Dünyayı iyilikle yönetmemiz şeytanın şerrinden korunmamız için bizi uyarıyor.
Bizleri her an görüp duyuyor.

  • Pekiyi biz onu neden göremiyor duyamıyoruz?
  • Hiç yaratan yarattıklarına benzer mi? Hiç kalem yazıya benzer mi?
    Bu sözleri burada sarf etmemin nedeni insanların kendine gelerek, Allah'ın emrettiği yoldan ayrılmamasıdır. Düşünelim ömür çok kısa ve her an nerede ne zaman mutlaka bitecektir. Ölüm kıyameti var, kabir var, ahret, hesap günü sonra cennet cehennem var. Nereyi istiyorsak burada onun için çalışalım
    Selam ve Saygılarımla
    Raziye Ünal